MUSICALOWE ZAMIESZANIE NA SAWANNIE

Nie sposób wyobrazić sobie, by w Dniu Dziecka nie pojawiła się nowa propozycja teatralna, przygotowana przez mdkowską reżyserkę, panią Ewę Szpak. Ona jest specjalistką od musicali kierowanych do dzieci i młodzieży, przez dzieci i młodzież przygotowanych i zagranych.
Warto podkreślić, że premier w b.r. na scenie MDK pojawiło się tyle, że niejeden profesjonalny teatr taką ilością nie może się pochwalić. Tylko w ostatnich kilku dniach widownia zachwycała się West Side Story (Ewa Szpak) i Nie czas na umieranie (Anna Korczyk) – oba spektakle pełne muzyki i tańca.
W musicalu o Królu Lwie, pobrzmiewały echa szekspirowskiego Hamleta, z jego tragedią spowodowaną morderstwem ojca, dokonanego przez brata. W kontynuacji słynnej disneyowskiej baśni także można znaleźć szekspirowskie wątki – tym razem z Romea i Julii.
Pani Ewa postanowiła ruszyć na sawannę tropem już dorosłego Simby.
Z niesfornego lwiątka przemienił się w statecznego lwa, mocną łapą dzierżącego władzę w stadzie. Ma nawet żonę i córkę. Niestety, jak to w rodzinie – dorastająca córeczka wdała się w tatkę i postanowiła pójść swoją drogą. Co więcej zakochała się nie po myśli tatusia, któremu w głowie się nie mogło pomieścić, że dziecko już dorosło i ma swoje plany na życie.
Ukochany Kiary to, o rety! – syn znienawidzonego Skazy, mordercy Mufasy, wrednego wuja, który o mało do śmierci nie doprowadził również Simbę. W dodatku jest kandydatem na króla wrogiego stada! Jest więc naprawdę mnóstwo zamieszania. Na szczęście wszystko kończy sie dobrze, lepiej niż u Szekspira. Końcowe wezwanie do połączenia się pokłóconych plemion, zjednoczenie we wspólne stado zabrzmiało niezwykle aktualnie i pocieszająco. Oby!
MłoDeK – W jakiej proporcji Zamieszanie na sawannie jest scenariuszowo własną twórczością Ewy Szpak, która uwielbia uzupełniać, dodawać od siebie, wzbogać oryginalną historię?
Ewa Szpak – Scenariusz “Zamieszania na sawannie” powstał na podstawie filmu “Król Lew II”. Jest to tak naprawdę dalsza historia Simby, Nali i ich córki Kiary, czyli bohaterów “Króla Lwa”. Ten właśnie musical MDKowski Błysk przedstawił dokładnie rok temu. Scenariusz został dostosowany do umiejętności młodych artystów i możliwości naszej sceny teatralnej. Dialogi również zostały zmodyfikowane. Za to muzyka to są podkłady piosenek z filmu, bez mojej ingerencji.
MłoDeK – Proszę opowiedzieć o przygotowaniach, radościach i trudnościach przy realizacji spektaklu.
Ewa Szpak – Młodzi artyści zostali podzieleni na dwie grupy: grupa dzieci tańczących oraz grających główne role. Zostały wybrane drogą castingu, wiadomo, trzeba było posiadać pewne umiejętności, szczególnie wokalne. I takimi grupami pracowaliśmy przez ponad pół roku. Ponieważ w większości pojawili się bohaterowie z pierwszej części, sporo kostiumów zostało z zeszłego roku, ale dodałam do scenariusza nowe postaci, a więc musiałam uszyć nowe stroje. Radości przy tworzeniu tego musicalu było mnóstwo.
Młodzi artyści to dzieci nawet w wieku przedszkolnym, ale pełne zaangażowania, przejęte swoimi rolami, jeśli to były nawet role pantomimiczne. Widać było, że dzieci tym żyją, bawią się.
MłoDeK – Kto w musicalu wystąpił?
Ewa Szpak – Wymieniam z pamięci, więc niekoniecznie w kolejności alfabetycznej. W rolach głównych Simba – Oliver Skotnicki, Nala – Alicja Bąk, Rafiki – Ania Polak, Timon – Aleksandra Kisała, Pumba – Lena Zastawnik, Zazu – Ania Oskierko, mały Kovu – Zuzanna Jędrzejek, duży Kovu – Hania Lewandowska, mała Kiara – Zuzanna Ślusarczyk, duża Kiara – Julia Wójtowicz, Zira – Milena Marcinkowska, Vitani – Zuzanna Sarnik, Nuka – Beata Jamrozik oraz w epizodach i tańcach: Bartosik Kornelia, Bąk Alicja, Borejszo Dorota, Bożek Wiktoria, Cygan Emilia, Głodek wiktoria, Głodek Lena, Kasowska Julia, Kowalska Lilla, Kowalska Julia, Łuczak Wiktoria, Masny Pola, Mazgaj Aleksandra, Oleksiewicz Zuzanna, Pasternak Lena, Potocka-Dalka Zuzanna, Jamrozik Beata, Jamrozik Ewa, Satała Helena, Rymarczyk Aleksandra. Przepraszam, jeśłi kogoś pominęłam.
MłoDeK – Taki poważny projekt teatralny wymagał udziału wielu osobów współpracujących.
Ewa Szpak – Oczywiście, sama nie udźwignęłabym tego ciężaru, choć siły mam sporo! (śmiech)
Bardzo duże podziękowania należą się pani Monice Darowskiej-Jamróz, która przygotowała piękną choreografię taneczną. W każdą sobotę spotykała się z dziećmi, uczyła kroków i efekt był niesamowity. Pomagała mi również pani Natalia Smagacz, która przygotowywała dzieci pod kątem wokalnym. Podziękowania należą się również panu Michałowi Łypowi, Dominikowi Smagaczowi za obsługę świateł i realizację dźwięku. Panu Marcinowi Skwarczyńskiemu za pomoc w obsłudze mikroportów, Krzysztofowi Wieniewskiemu za puszczanie slajdów. Szczególne podziękowania należą się miastu Jaworzno i Tauronowi Wytwarzanie za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zakupić stroje i zrealizować ten projekt.
MłoDeK – Owacje na stojąco wyraźnie udowodniły, że musical się spodobał, więc kiedy następny?
Ewa Szpak – Wkrótce – 6 i 7 czerwca, we wtorek i środę.
MłoDeK – Myślałem o kolejnym projekcie.
Ewa Szpak – A ja jeszcze nie. Przyjdzie czas, to powiem. Na razie czas na odpoczynek, nadchodzą wakacje.

Post Author: MDK